PREDSTAVLJAMO: SANDRA ŽILIĆ
16/10/2020PREDSTAVLJAMO: KARLO MANCE
17/10/2020
Olimpijske igre u Tokiju neće se odgoditi, najvažnija je poruka poslana na Sport festu u Poreču na kojem su sudjelovali brojni sportaši i sportski djelatnici, među kojima su bili naša olimpijska pobjednica Sara Kolak, koja je otkrila svoje ambicije i planove u Tokiju, te Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora.
“Odražavanje Olimpijskih igara u Tokiju nije upitno, one će se održati, potvrdio je to i predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach, kao i novi japanski premijer Yoshihide Suga. U tijeku je izrada različitih scenarija održavanja i organizacije Igara kako bi se svim njezinim sudionicima jamčila sigurnost zbog koronavirusa. Među Japancima je provedena anketa da li žele Olimpijske igre bez ili sa gledatelja, a 58.5 posto njih se izjasnilo za Igre s gledateljima, ali, naravno, u smanjenom obimu”, rekao je predsjednik HOO-a Zlatko Mateša.
Trenutno je u olimpijskom programu 120 sportaša, a naša Sara jedna je od 26 hrvatskih sportaša koji imaju normu za Tokio. Očekuje se da će na Igre otputovati 80-90 sportaša iz ekipnih sportova.
“Prvi put u povijesti imat ćemo preklapanje dva olimpijska ciklusa, kao i to da će se pet mjeseci nakon Tokija održati Zimske olimpijske igre. Financijska sredstva su osigurana i ona nisu problem. Ono što će u budućnosti biti najveći problem hrvatskog sporta je demografija jer kada izuzmemo umirovljenike i djecu školske dobi ostaje nam samo dva milijuna stanovnika iz čega moramo crpiti vrhunske sportaše.
Olimpijske igre u Tokiju bit će specifične, tako će, primjerice, sportaši u Japan putovati puno ranije nego inače. Razlog je pandemija koronavirusa i obavezna 14-dnevna karantena.
“Većina naših sportaša bit će smještena u Takamachiju, gradu hrvatskog i japanskog prijateljstva, koji je udaljen sat i pol vožnje od Tokija. Svi sportaši će na put puno ranije nego inače zbog karantene, ali bit će im omogućeno da za to vrijeme treniraju”, rekao je Mateša.
Sara Kolak je sve sudionike konferencije upoznala sa svojim pripremama i planovima za Tokio, a bila je zajedno s vozačem relija Jurajem Šebaljom i atletskim paraolimpijcem Ivanom Katanušićem sudionica teme Zeleno i odgovorno prema Tokiju, u kojoj se osvrnula na upotrebu vodikove tehnologije, zbog čega će Igre u Tokiju biti najzelenije u povijesti.
“Vodikova tehnologija mi je dosta nov pojam, ali zvuči itekako zanimljivo i na nju gledam kao na vrlo pozitivnu stvar. Ne mogu niti zamisliti tu razinu tehnologije i nama sportašima će trebati vremena da se na nju naviknemo”, rekla je Sara, čije sudjelovanje nije moglo proći bez pitanja o korona sezoni koja je svima promijenila planove, ali i onog najvažnijeg pitanja, očekivanjima od nastupa u Tokiju.
“U profesionalnom sportu ne može uvijek sve funkcionirati onako kako smo zamislili, uvijek ima nekih odstupanja, ali ja sam zadovoljna. Ova godina je zbog koronavirusa imala manji broj natjecanja pa je to bila prilika da radim na onim stvarima koje je trebalo popraviti. Koronavirus nam je svima promijenio sezonu, ali ja sam imala sreću pa sam odradila barem nekoliko natjecanja. Svi smo se prilagodili koliko smo mogli i iskoristili najbolje od sezone. Očekivanja od Tokija? Imam velika očekivanja, na meni je da se maksimalno trudim i treniram da bih bila bolja nego dosad.
Stalno težim napretku, osjećam se super”, rekla je Sara, koja je na mitingu Kamile Skolimowske u Poljskoj, na kojem je osvojila treće mjesto, svjedočila drugom najboljem hicu u muškom bacanju koplja svih vremena i dosegu Nijemca Johannesa Vettera od 97,76 metara.
“Ove sezone u programu Dijamantne lige nije bilo bacanja koplja pa sam nastupala na nekoliko mitinga i prvenstvu Hrvatske. Imala sam prilike uživo vidjeti Vetterov hitac, to je zaista poseban osjećaj.
I jedna zanimljivost za kraj. Medalje u Tokiju bit će izrađene od šest milijuna recikliranih mobilnih telefona, 30 posto olimpijske baklje izradit će se od recikliranog aluminija, 26.000 kreveta od obnovljivih materijala, a struja od obnovljivih izvora energije.