Podržimo jedni druge, budimo inovativni, solidarni, razumni i ustrajni. Jer sport će se vratiti u naše živote!
30/11/2020HAS objavio preliminarni kalendar za 2021. godinu: dvoranska sezona trebala bi početi 23. siječnja
08/12/2020
Važnost sporta u svakodnevnom životu svima je itekako dobro poznata, a koliko sport ima veliku ulogu u samom gospodarstvu direktorica našeg kluba Iva Florjančič saznala je iz prve ruke na Konferenciji o investicijama u sport, koju su zajednički organizirali Hrvatski olimpijski odbor i Hrvatska gospodarska komora, a koja se održala pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstva turizma i sporta i Ministarstva financija.
Direktorica Florjančič konferenciji je nazočila na poziv predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatka Mateše, a na konferenciji su sudjelovali i dr.sc. Luka Burilović, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, dr.sc. Zlatko Mateša, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora, dr.sc. Nikolina Brnjac, ministrica turizma i sporta, dr.sc. Zdravko Marić, ministar financija, te mr.sc. Kolinda Grabar Kitarović, članica Međunarodnog olimpijskog odbora i donedavna predsjednica Republike Hrvatske.
O zdravstvenoj ulozi koju ima sport ne trebamo previše govoriti, svi znamo da kretanje i bavljenje sportom donose samo benefite kada je u pitanju fizičko i mentalno zdravlje svakoga od nas. No, vjerojatno niste znali podatak da članice Europske unije godišnje troše čak 80,4 milijardi eura za liječenje posljedica nedostatka kretanja. Taj je podatak i više nego porazan budući da bavljenje sportom i kretanje nisu rezervirani za elitu, već su dostupni na svakom koraku.
Na konferenciji je najviše riječi bilo o ekonomskom značaju sporta koji je procijenjen korištenjem satelitskog računa sporta. Zaključak je da sport i sportske aktivnosti imaju itekako veliku ulogu u gospodarstvu svake zemlje, a iznesen je podatak da se na svaki euro uložen u sport u Hrvatskoj u prosjeku generira 74 centa bruto dodane vrijednosti, što je vrlo visok udio za malo otvoreno gospodarstvo koje uvozi mnogo dobara i usluga. Izračuni su rađeni na temelju podataka iz 2015. godine, kada je sport u Hrvatskoj izravno generirao 878 milijuna eura bruto dodatne vrijednosti, odnosno 1,39 milijardi eura, što odgovara udjelu od 3,75 posto ukupne bruto vrijednosti u Hrvatskoj. To znači da je sport približno jednako velik kao poljoprivreda (890 milijuna eura) i čak nešto veći od kopnenog prijevoza (841 milijuna eura), pravnih i računovodstvenih usluga (806 milijuna eura), te telekomunikacijskih usluga (706 milijuna eura).
U Hrvatskom sportu zaposleno je 44.800 osoba izravno, odnosno 67.100 osoba sveukupno, što odgovara udjelu od 2,88 posto, odnosno 4,31 posto ukupne zaposlenosti u Hrvatskoj, što našu zemlju svrstava na četvrto mjesto u Europskoj uniji i iznad prosjeka Europske unije koji je 2,72 posto.
Svaki 27. euro bruto dodane vrijednosti i svaki 24. zaposlenik u Hrvatskoj izravno je ili neizravno povezan sa sportskim djelatnostima, a udio zaposlenih u sportu u ukupnoj zaposlenosti veći je nego udio bruto dodane vrijednosti, na temelju čega se može zaključiti da je sport efikasan ekonomski alat u borbi protiv nezaposlenosti. U zemljama članicama Europske unije sedam milijuna ljudi zaposleno je u sportu.
Sport donosi puno više nego što ulažemo u njega, on je najbolji hrvatski proizvod i najveći ambasador Hrvatske i njezinog gospodarstva. Sport je direktno povezan s mnogim gospodarskim granama, a usluge smještaja i posluživanja hrane te trgovina na malo sektori su koji imaju najviše koristi od sporta. Putničke agencije, usluge zračnog prijevoza putnika, transportna oprema te proizvodnja hrane i pića najbolje su umreženi sektori povezani sa sportom, a po izdavanju novaca za sport Hrvatska se nalazi pri samome dnu Europske unije. Tu je svakako zanimljiv podatak da globalna sportska industrija vrijedi oko 500 milijardi eura.
Sportske usluge povezane s djelatnostima sportskih klubova i radom sportskih objekata također su od velikog ekonomskog značaja, stoga je u uvjetima pandemije koronavirusa itekako važno očuvati radna mjesta u sustavu sporta, koji u sinergiji s turizmom može biti jedna od gospodarskih grana koja može pridonijeti brzom ekonomskom oporavku zemlje.
Hrvatski sport trenutno se nalazi u teškoj situaciji, zbog pandemije koronavirusa zaustavljene su gotovo sve naše aktivnosti, ali svjesni smo da je zdravlje najvažnije. Europska komisija predložila je poseban program u oporavku sporta i zdravlja nacije, a sport će se financirati iz sredstava Europske unije za oporavak od pandemije.
Stoga vjerujemo u brzi povratak na sportske terene u punom sastavu, kao i zajedničko stvaranje novih ciljeva i zadataka koje ćemo uspješno riješiti.
